class 10 assamese book question answer seba

class 10 assamese book question answer seba দশম শ্ৰেণীৰ অসমীয়া সমাধান প্ৰতিটো অধ্যায়ৰ উত্তৰ তালিকাত প্ৰদান কৰা হৈছে যাতে আপুনি বিভিন্ন অধ্যায়ত সহজে ব্ৰাউজ কৰিব পাৰে ছেবা দশম শ্ৰেণীৰ অসমসমাধান – অসমীয়া সমাধান আৰু বাছনি কৰাৰ প্ৰয়োজন।

class 10 assamese book question answer seba

লগতে, আপুনি এছচিইআৰটি (CBSE) কিতাপ নিৰ্দেশনা অনুসৰি বিশেষজ্ঞ শিক্ষকৰ দ্বাৰা সমাধান এই শাখাবোৰত SCERT All Subject Solutions কিতাপ অনলাইন পঢ়িব পাৰে। এই সমাধানবোৰ এছচিইআৰটি সকলো বিষয় সমাধানৰ অংশ। ইয়াত আমি ছেবা দশম শ্ৰেণীৰ অসমী কিতাপ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিছোঁ – সকলো বিষয়ৰ বাবে দশম শ্ৰেণীৰ অসমীয়া উত্তৰ, আপুনি ইয়াত এইবোৰ অনুশীলন কৰিব পাৰে।

শিক্ষাৰ প্ৰয়ােজনীয়তা Assam Board

“সকলােৰে বাবে শিক্ষা”— এই আপ্তবাক্যশাৰীয়ে যােৱা তিনিটা দশক ধৰি গুণগত শিক্ষাৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব দি আহিছে। এই শিক্ষা ব্যৱস্থাই ল’ৰা-ছােৱালীৰ নামভৰ্তিকৰণ, শ্ৰেণীত সংৰক্ষণ আৰু শৈক্ষিক সফলতা আদি দিশ বিবেচনা কৰি আহিছে।

শিক্ষাৰ গুণগতমান উন্নয়নে সর্বশিক্ষা অভিযান আৰু শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইনৰ অধীনত অধিক প্ৰসাৰতা লাভ কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় শৈক্ষিক গৱেষণা আৰু প্রশিক্ষণ পৰিষদৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা সকলাে ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰম আৰু আন আন গুৰুত্বপূর্ণ চৰকাৰী

পৰিকল্পনাসমূহেও শিক্ষাৰ গুণগত উন্নয়নক প্রাথমিক লক্ষ্য হিচাপে অন্তর্ভুক্ত কৰিছে। এইদৰে এই শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ ভিতৰত ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক শৈক্ষিক অনুষ্ঠানসমূহক এই বিষয়ে অৱগত কৰাৰ প্রয়ােজন এই কাৰণেই যে এই ব্যৱস্থাই প্রশাসক, পৰিকল্পনা তথা আঁচনি প্রস্তুত কৰোতাসকলৰ দ্বাৰা যুক্তিসংগত সিদ্ধান্ত গ্রহণৰ বাবে কাম কৰি আছে।

ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক পর্যায়ত হােৱা বিভিন্ন শৈক্ষিক সাফল্যৰ মূল্যায়নৰ জৰীপ (As sessment Survey) হৈছে এই দিশত লােৱা কিছুমান প্ৰাৰম্ভিক প্রচেষ্টা। ইয়াৰােপৰি বিদ্যালয় আৰু সমাজৰ লগত জড়িত বিভিন্ন ব্যক্তিসকলেও শিক্ষাৰ গুণগত মান উন্নয়নত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে।

দ্রুত পাঠ 

বৈচিত্র্যময় অসম

[ ( ক ) তিৱাসকল ]

পাঠভিত্তিক প্রশ্নোত্তৰ 

প্রশ্ন ১। ভাষিক দিশৰ পৰা তিৱাসকল কোনটো ঠালৰ লােক ? 

উত্তৰঃ ইন্দো – চীনৰ অন্তৰ্গত তিব্বত বর্মীয় ভাষা – গােষ্টী পৰিয়ালৰ বৃহত্তৰ ‘বড়াে’ ঠালৰ লােক ।

প্রশ্ন ২। তিৱাসকলে তেওঁলােকৰ উৎসৱ – পাৰ্বণত ব্যৱহাৰ কৰা বিভিন্ন বাদ্যযন্ত্রবােৰ কি কি ? 

উত্তৰঃ তিৱাসকলে তেওঁলােকৰ উৎসৱ – পার্বণত ব্যৱহাৰ কৰা বিভিন্ন বাদ্যযন্ত্ৰবােৰ হ’ল– খ্রাম ( ঢােল ) বাৰ , খ্রাম খুজুৰা , গ্রাম পান্থাই , দুমদিং , দগৰ , পাতিঢোল আদি চামৰাৰ বাদ্য ) ; বাঁহৰ পাৰেৰে তৈয়াৰী ৱাফাং খ্রাম , থকথৰৰক , মুখেৰে ফু দি আঙুলি ব্যৱহাৰ কৰি বজোৱা পাংশী ( বাহী ) , থােৰাং , ম’হৰ শিঙৰ পেপা , সুহুৰি আৰু খায়াং ( তাল ) ইত্যাদি ।

প্রশ্ন ৩। তিৱা সমাজত ‘ জেলা ‘ বুলি কাক কোৱা হয় ? 

উত্তৰঃ তিৱা সমাজত খেলৰ প্রশাসনিক আৰু সামাজিক মুৰব্বীজনক ভৈয়ামত ‘জেলা ‘ বুলি কোৱা হয় । আনহাতে পাহাৰ অঞ্চলৰ প্রতিটো পৰিয়ালৰ মুৰব্বীকে জেলা বুলি কোৱা হয় ।

প্রশ্ন ৪। তিৱা সকলৰ কেইটিমান উৎসৱৰ নাম লিখা ।

উত্তৰঃ জোনবিল মেলা , ৱাণছুৱা , ছগ্রা , যাংলী , মুইনাৰী , কণ্ঠী, লাংখন , মাই পথালা , মাইৰাৱা , খাপলাং ৰাৱাণে ফুজা , পান্থাইচ্যৱা , বৰত , গােসাঁই উলিওৱা মেলা , বহাগ বিহু , কাতি বিহু , মাঘ বিহু ইত্যাদি ।

প্রশ্ন ৫। ফুলগুৰিৰ ধেৱা কি ? 

উত্তৰঃ ফুলগুৰিৰ ধেৱা হ’ল ফুলগুৰিত হােৱা অসমৰ প্ৰথমটো কৃষক বিদ্রোহ ।

প্রশ্ন ৬। চমুটোকা লিখাঃ 

( ক ) ইন্দ্রচিং দেউৰী , ( খ ) বলাইৰাম সেনাপতি 

উত্তৰঃ ( ক ) ইন্দ্রচিং দেউৰী :- তিৱা জনজাতিৰ মাজত জাতীয় চেতনা জাগ্রত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আজীৱন সংগ্রাম কৰা অন্যতম ব্যক্তি হ’ল-ইন্দ্রচিং দেউৰী । তেওঁৰ জন্ম হৈছিল পশ্চিম কাৰ্বি আংলং জিলাৰ ভিতৰুৱা অঞ্চল ৰংখৈপাৰ গাঁৱত ১৯৩২ চনত । মালচিং পােমা আৰু মামা আচিৰ তেওঁ আছিল তৃতীয় পুত্র । ১৯৩৯ চনত কাৰ্বি আংলং জিলাৰ বাউলাগােগ প্রাথমিক বিদ্যালয়ত শিক্ষা জীৱন আৰম্ভ কৰি নগাঁও জিলাৰ ডিমৌ ইস্কুলত অষ্টম শ্রেণীলৈকে পঢ়িয়েই অর্থৰ অভাৱত শিক্ষা – জীৱন সামৰিব লগা হয় । ১৯৪৯ চনত ৰতীয় বিপ্লৱী কমিউনিষ্ট পার্টীৰ সংস্পৰ্শলৈ আহি পাছলৈ পার্টীত যােগদান কৰি সক্রিয়ভাৱে কাম ৰছিল । পার্টীত থকা অৱস্থাত তেওঁ অনুভৱ কৰিছিল তিৱাসকলৰ সামাজিক , ৰাজনৈতিক , অর্থনৈতিক আৰু শৈক্ষিক দিশৰ দুৰৱস্থাৰ কথা । কিন্তু ঘৰৰ অর্থনৈতিক অৱস্থাৰ তাগিদাত পৰি তেওঁ ১৯৫১ চনত পশুপালন বিভাগৰ চাকৰিত যােগদান কৰে যদিও জাতিটোৰ প্ৰতি থকা দায়িত্ববােধৰ বাবে ১৯৫৩ চনত গাৰাে পাহাৰ জিলাৰ তুৰাৰ পৰা চাকৰি ইস্তফা দি পুনৰ তিৱা জাতিক জাগ্রত কৰাৰ কামত ব্ৰতী হয় ।

( খ ) বলাইৰাম সেনাপতি :- অসমৰ সাহিত্য – সংস্কৃতি জগতৰ এগৰাকী সু – প্রতিষ্ঠিত লেখক , সংস্কৃতিৰ সাধক হ’ল বলাইৰাম সেনাপতি । তেওঁৰ জন্ম ১৯৩১ চনৰ ৩ মার্চত , নগাঁও জিলাৰ বুৰঞ্জীপ্ৰসিদ্ধ বাৰপূজীয়া গাঁৱত । তেওঁৰ পিতাক আছিল বগাৰাম সেনাপতি আৰু মাক পদ্মেশ্বৰী বৰদলৈ । বাৰপূজীয়া এল . পি . আৰু এম . ভি , স্কুলত প্রাথমিক শিক্ষা গ্রহণ কৰা সেনাপতিয়ে মাধ্যমিক শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিছিল নগাঁও গবর্ণমেন্ট হাইস্কুলত । ঘৰুৱা জঞ্জালৰ হেতু হাইস্কুলীয়া শিক্ষা সমাপ্ত নকৰাকৈয়ে ডেকা বয়সত তেওঁ ১৯৫৩ চনৰ পৰা ১৯৬৩ চনলৈ সংযুক্ত উত্তৰ কাছাৰ আৰু মিকিৰ পাহাৰ জিলাৰ বৰথল মধ্য ইংৰাজী বিদ্যালয়ত শিক্ষকতা কৰিছিল । ‘মিকিৰ পাহাৰত কি ঘটিছে ’ নামৰ ৰামধেনু’ত প্রকাশিত প্ৰৱন্ধটো লিখাৰ চৰকাৰী বিষয়াৰ ৰােষত পৰি মাথােন ১০ বছৰ কাল শিক্ষকতা কৰি বৰথল এম . ই . স্কুলৰ প্রধান শিক্ষকৰ চাকৰিটো এৰি ঘূৰি আহিবলগীয়া হৈছিল আৰু কৃষিকৰ্মত মনােনিবেশ কৰিছিল ।

Curriculum for Schools Class VI – VIII & IX – X

বিষয়ৰ বিৱৰণ চিহ্ন
1. প্ৰথম ভাষা : নিম্নলিখিত ভাষাবোৰৰ যিকোনো এটা 100
(এমআইএল) : অসম, বাংলা, হিন্দী, বড়ো, উৰ্দু, মণিপুৰী, নেপালী, খাচী, গাৰো, মিজো, হমাৰ। বা ইংৰাজী (আইএল) আৰু লিউ লেংগুৱেজত অনুসৰণ কৰা 50×2 ৰ যিকোনো এটা: অসম (আইএল), বাংলা (আইএল), হিন্দী(আইএল) মণিপুৰী(আইএল), বড়ো(আইএল), সাঁওতালি (আইএল), (কাৰ্বি আংলং আৰু ডিমা হাচাও জিলাৰ বাবে।)

2. দ্বিতীয় ভাষা: ইংৰাজী 100
3. সাধাৰণ বিজ্ঞান 100
4. সাধাৰণ গণিত 100
5. সামাজিক বিজ্ঞান 100
6. বৈকল্পিক বিষয় 100
নিম্নলিখিত বৈকল্পিক বিষয়বোৰৰ যিকোনো ব্যক্তি: উন্নত গণিত (ই), ভূগোল (ই), ইতিহাস (ই), সংস্কৃত (ই), আৰবী (ই), পাৰ্চী (ই), সাঁওতালি (ই), কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান (ই), সূক্ষ্ম কলা (ই), সংগীত (ই)। ই), নৃত্য (ই), গৃহ বিজ্ঞান (ই), উডক্ৰাফ্ট (ই), গাৰ্মেণ্ট ডিজাইনিং (ই), বয়ন আৰু টেক্সটাইল ডিজাইন (ই), অসমী (ই), বাংলা (ই), হিন্দী (ই), বড়ো (ই), মণিপুৰী (ই), বাণিজ্য (ই), কাৰ্বি (ই), আইটি/আইটিইএছ এনএছকিউএফ (ই), ৰিটেইল ট্ৰেড এনএছকিউএফ (ই), কৃষি আৰু উদ্যানশস্য এনএছকিউএফ (ই) পৰ্যটন আৰু আতিথ্য এনএছকিউএফ (ই), স্বাস্থ্য সেৱা এনএছকিউএফ (ই), আৰু ব্যক্তিগত সুৰক্ষা এনএছকিউএফ(ই)।

টোকা:
1. ইংৰাজী (আইএল) কাৰ্বি আংলং আৰু ডিমা হাচাও জিলাৰ ইংৰাজী মাধ্যমৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে কেৱল পৰৱৰ্তী অৰ্ডাৰ লৈকে। শিক্ষাৰ্থীসকলে ইংৰাজী (আইএল) আৰু 50 নম্বৰৰ যিকোনো এটা ভাষাৰ বিষয় অভাৰলিফ দিয়া অনুসৰি ল’ব।

2. সংশ্লিষ্ট বিষয়ত অসম (ই), বঙালী (ই), হিন্দী (ই), বড়ো (ই), আৰু মণিপুৰী (ই)ৰ পাঠ্যক্ৰমসমূহ তৃতীয় ভাষাৰ পাঠ্যক্ৰমৰ ধাৰাবাহিকতা হ’ব।

3. প্ৰথম ভাষা হিচাপে এমআইএলৰ গোট চি (কেৱল অসম, বঙালী আৰু হিন্দী এমআইএলৰ বাবে) সহ এটা এমআইএল ভাষা অধ্যয়ন কৰা এজন শিক্ষাৰ্থীক বৈকল্পিক বিষয়ৰ দৰে একে ভাষা অধ্যয়ন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া নহয়।

4. ব্যৱহাৰিক উপাদান থকা এটা বৈকল্পিক বিষয় কেৱল বিদ্যালয়ত বিষয়টো প্ৰৱৰ্তন নকৰিলে হে বোৰ্ডৰ আগতীয়া ব্যক্তিগত অনুমতিৰ সৈতে গ্ৰহণ কৰিব পাৰি।

5. শ্ৰৱণ/দৃষ্টিশক্তিৰ দুৰ্বলতা থকা শিক্ষাৰ্থীসকলক কেৱল এটা ভাষা এমআইএল বা দ্বিতীয় ভাষা শিকিবলৈ অনুমতি দিয়া হয়। অৱশ্যে, তেওঁলোকে অপ্ট-আউট কৰিবলৈ বাছনি কৰা ভাষাৰ সলনি অতিৰিক্ত বৈকল্পিক উপ-প্ৰাপ্তি অধ্যয়ন কৰিব লাগিব। এনেদৰে তেওঁলোকৰ বাবে বৈকল্পিক বিষয়ৰ সংখ্যা দুটা। তেওঁলোকে অষ্টম শ্ৰেণীৰ পৰা পদোন্নতিৰ আগতে আৰু লগে লগে আবেদন কৰিব লাগিব।

6. প্ৰদান কৰা পাঠ্যক্ৰম অনুসৰি সহ-পাঠ্যক্ৰমৰ কাৰ্যকলাপবোৰে বিদ্যালয় কাৰ্যসূচীৰ এটা অংশ গঠন কৰিব।

Class 10 Maths Solutions Question Answer

শিক্ষাৰ্থীসকলক অসমত দশম শ্ৰেণীৰ গণিত সমাধানৰ পাঠ্যক্ৰমত অন্তৰ্ভুক্ত সকলো ধাৰণা বিশ্লেষণ কৰিবলৈ আৰু এক সঠিক প্ৰস্তুতি ৰণনীতি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। কেৱল ধাৰণাবোৰ পঢ়ি আৰু মনত ৰাখি সকলো বিষয়ত ভাল নম্বৰ পোৱাটো কেৱল অসম্ভৱ।

শিক্ষাৰ্থীসকলক এই এনচিইআৰটি দশম শ্ৰেণীৰ গণিত সমাধানবোৰ অসমত অনুশীলন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে গণিত সহায়িকা পিডিএফ ডাউনলোড। এন.চি.ই.আৰ.টি. দশম শ্ৰেণীৰ গণিত সমাধান বোৰ েমৌলিক ধাৰণাবোৰৰ এক শক্তিশালী বুজাবুজি বিকশিত কৰিবলৈ নিয়মীয়াকৈ গণিত সহায়িকা। অল চাবজেক্ট সমাধান শ্ৰেণী 8-ৰ গুৰুত্ব হৈছে যে ই শিক্ষাৰ্থীসকলক আনবোৰতকৈ সুবিধা প্ৰদান কৰে কিয়নো চিবিএছই পৰীক্ষাৰ বেছিভাগ প্ৰশ্ন এই পাঠ্যপুথিবোৰৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ লোৱা হয়।

Advantages of Class 10 Assam Board Solutions

গণিতৰ বাবে দশম শ্ৰেণীৰ সমাধান সমাধান কৰাত আপোনাৰ যথেষ্ট লাভালাভ থাকিব। কিছুমান উল্লেখযোগ্য লাভালাভৰ ভিতৰত আছে

এছ.চি.ই.আৰ.টি. দশম শ্ৰেণীৰ গণিত সমাধানে আপোনাক বিষয়টোৰ ওপৰত আদেশ প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰে।
অধ্যায়-অনুসৰি সমাধানবোৰ চাওঁক আৰু আপোনাৰ সকলো প্ৰশ্ন পৰিষ্কাৰ কৰক আৰু পাঠ্যক্ৰমটো সংশোধন কৰক।
আমাৰ দশম শ্ৰেণীৰ সমাধান গণিতৰ সৈতে সময়ৰ ভিতৰত আপোনাৰ হোমৱৰ্ক আৰু এছাইনমেণ্টবোৰ সমাধান কৰক।
সমাধানৰ বাবে প্ৰদান কৰা পদক্ষেপঅনুসৰি পদক্ষেপে আপোনাক পৰীক্ষাৰ চেষ্টা কৰোঁতে অধিক আত্মবিশ্বাস লাভ কৰাত সহায় কৰে।
গণিতৰ বাবে আমাৰ অসম ব’ৰ্ডৰ দশম শ্ৰেণীৰ সমাধান ব্যৱহাৰ কৰি বিষয়টোৰ ওপৰত শক্তিশালী ভেটি দক্ষতা গঢ়ি তুলিব।

বৰগীত Class 10 Question Answer দশম শ্ৰেণী পাঠ ১

বৰগীত class 10 short questions

প্রঃ সহস্ৰ বয়নে যাৰ নপাৱন্ত সীমা ।

অধমে জানিবো কেনে তোমাৰ মহিমা ।।

ক) শ্ৰী শ্ৰী মাধৱদেৱৰ মহিমা। খ)  মহাপুৰুষ শংকৰদেৱৰ মহিমা। গ) হৰিৰ মহিমা।  ঘ) গোবিন্দগিৰী ভূঞাৰ মহিমা।

উঃ গ) হৰিৰ মহিমা

প্রঃ তলৰ কোনটো নীতি বৰগীতৰ লক্ষণ  ?

ক) বৰগীতসমূহ শাস্ত্ৰীয় ৰাগ-তালযুক্ত গীত  খ)  বৰগীতসমূহ ভোজপুৰী আধুনিক গীত গ)  বৰগীতসমূহ অসমীয়া আধুনিক গীত ঘ)  বৰগীতসমূহ নেৱাৰী, আধুনিক গীত

উঃ ক) বৰগীতসমূহ শাস্ত্ৰীয় ৰাগ-তালযুক্ত গীত

প্রঃ ‘বিষয় বিকলে’ মানে কি ?

ক) মায়াৰ বন্ধনত কাতৰ খ)বিষয়-বাসনাত কাতৰ  গ)ধ্যানৰ চিন্তাত কাতৰ  ঘ)নিগমশাস্ত্ৰৰ বাবে কাতৰ

উঃ  খ)  বিষয়-বাসনাত কাতৰ

প্রঃ মানুহে কেতিয়া মোহ পাশৰ পৰা মুক্তি লাভ কৰিব পাৰে বুলি বৰগীতটোত উল্লেখ কৰিছে 

ক) সাহিত্য সৌন্দৰ্যৰ জ্ঞান লাভ কৰিব পাৰিলে  খ)ভকতৰ কৃপা লাভ কৰিব পাৰিলে গ)হৰিৰ কৃপা লাভ কৰিব পাৰিলে  ঘ)সংসাৰৰ সুখ লাভ কৰিব পাৰিলে

উঃ গ) হৰিৰ কৃপা লাভ কৰিব পাৰিলে

প্রঃ তলত উল্লেখ কৰা কোন শাৰী পদে মায়াৰ বন্ধনৰ কথা বুজাইছে ?

ক) আতুৰ ভৈলোহো হৰি বিষয় বিকলে খ)কৃপা কৰা নাৰায়ণ ছোড় মোহ পাশ গ)সহস্ৰ বয়নে যাৰ নপাৱন্ত সীমা ঘ)কৰিয়ো উদ্ধাৰ মোক চৰণ কমলে

উঃ খ)  কৃপা কৰা নাৰায়ণ ছোড় মোহ পাশ

বৰগীত Class 10 Question Answer

প্রঃ অর্থ লিখাঃ
নিগম নিগম →শাস্ত্র। ছােড়→ ছিঙি দিয়া। মােহপাশ→মায়াৰ বন্ধন। ধিয়ায়→ধ্যান কৰে। যাহাকু→যিজনক।
প্র : ১। চমুকৈ উত্তৰ দিয়া ।

(ক) মাধৱদেৱৰ সাহিত্যিক জীৱনৰ কীর্তিস্তম্ভ কি?
উঃ মাধৱদেৱৰ সাহিত্যিক জীৱনৰ কীতিস্তম্ভ হ’ল নামঘােষা।”

(খ) “…নেৰিবা বান্ধৱ মােক জীৱনে মৰণে।”
কবিয়ে জীৱনে মৰণে নেৰিবৰ বাবে কাক অনুৰােধ কৰিছে?
উঃ কবিয়ে জীৱনে-মৰণে নেৰিবৰ বাবে ভগৱান শ্রীকৃষ্ণক অনুৰােধ কৰিছে।

(গ) তােমাৰ পাঠ্যক্ৰমত অন্তর্ভুক্ত শ্রী শ্রী মাধৱদেৱ বিৰচিত বৰগীতটো কি ৰাগৰ?
উঃ শ্রী শ্রী মাধৱদেৱ বিৰচিত বৰগীতটো বসন্ত ৰাগৰ।।

(ঘ) সনক সনন্দ যােগী যাহাকু ধিয়ায়।
-সনক, সনন্দ আদি যােগীসকলে কাক ধ্যান কৰে বুলি কৈছে?
উ : সনক, সনন্দ আদি যােগীসকলে শ্রীকৃষ্ণক ধ্যান কৰে বুলি কৈছে।

(ঙ) কবি কিহত আতুৰ হােৱা বুলি কৈছে?
উঃ কবি সংসাৰৰ দুখ-যন্ত্রণা, বিষয় বাসনাত আতুৰ হােৱা বুলি কৈছে।

(চ) বৰগীতটি কোনে ৰচনা কৰিছে?
উঃ বৰগীতটি শ্রীশ্রী মাধৱদেৱে ৰচনা কৰিছে।

(জ) কবিয়ে বান্ধৱ বুলি কাক সম্বােধন কৰিছে?
উ : কবিয়ে বান্ধৱ বুলি শ্রীকৃষ্ণক সম্বােধন কৰিছে।

(ঝ) মােহ-পাশ’ মানে কি?
উঃ ‘মােহ-পাশ’– মানে মায়াৰ পাশ বা মায়াৰ বন্ধন।

বৰগীত class 10 answers

প্রঃ চমু টোকা লিখা : 

ব্ৰজাৱলী ভাষাঃ  ব্ৰজাৱলী ভাষা এক প্রকাৰ কৃত্রিম সাহিত্যিক ভাষা। শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ সময়ত অসম, বঙ্গ আৰু উৰিষ্যাত এটা কৃত্রিম উপভাষাৰ মাধ্যমত ভগৱান কৃষ্ণৰ লীলা বিষয়ক গীতপদৰ সৃষ্টি হৈছিল। এই ভাষাক ব্রজবুলি, ব্রজবোল নামেৰেও জনা যায়। ব্ৰজাৱলী ভাষাৰ মূল ভেটি মৈথিলী। তাৰ লগত ভােজপুৰী, নেৱাৰী আৰু কাষৰীয়া অঞ্চলৰ আন ভাষাৰ সংমিশ্রণেৰে ই ঠাইবিশেষে একোটা স্বতন্ত্র ৰূপ লাভ কৰে। ব্ৰজাৱলী ভাষাটো এহাতে শক্তিশালী আৰু প্ৰচুৰ স্বৰধ্বনিৰ অধিক প্রয়োেগৰ বাবে শ্রুতিমধুৰ।

প্রঃ ২। বৰগীতৰ তিনিটা লক্ষণৰ বিষয়ে লিখা।
উঃ বৰগীতৰ তিনিটা লক্ষণ হৈছে—
(১) বৰগীতসমূহ শাস্ত্রীয় ৰাগ-তালযুক্ত গীত।
(২) বৰগীতৰ ভাষা ব্ৰজাৱলী।
(৩) বৰগীতসমূহ ভক্তিমূলক তথা ঈশ্বৰৰ মাহাত্ম্য প্রকাশক।

প্র : ৩। বৰগীতটিৰ ৰচকৰ চমু পৰিচয় দিয়া।
উঃ কবি পৰিচয়ঃ শ্রীশ্রীমাধৱদেৱ নৱ বৈষ্ণৱ ধৰ্মৰ অন্যতম প্রচাৰক। তেওঁ লক্ষীমপুৰ জিলাৰ নাৰায়ণপুৰৰ লেটেকু পুখুৰীত ১৪৮৯ চনত জন্ম হয়। তেওঁৰ পিতৃ গােবিন্দগিৰী ভূঞা আৰু মাতৃ মনােৰমা। শংকৰদেৱৰ প্রিয় শিষ্য মাধৱদেৱে গুৰুৰ পদাংককে অনুকৰণ কৰি বাৰাদি, গণককুছি, সুন্দৰীদিয়া, ভেলাডাংগা আদিত ধর্ম প্রচাৰ কৰিছিল। মাধৱদেৱ ধৰ্ম প্ৰচাৰৰ লগতে সাহিত্য সংস্কৃতিৰে পূজাৰী আছিল। তেওঁৰ সাহিত্যিক জীৱনৰ কীর্তিস্তম্ভ হ’ল নামঘােষা’, এহেজাৰটা ঘােষা থকা বাবে এইখনক হেজাৰী ঘােষা বুলিও কোৱা হয়। তেখেতৰ আন আন ৰচনাসমূহ হ’ল- আখ্যানমূলক ৰচনা-ৰাজসূয় কাব্য, আদিকাণ্ড ৰামায়ণ।
নাটক— অর্জুন ভঞ্জন বা দধিমথন।
ঝুমুৰা— চোৰধৰা, পিম্পৰা-গুচোৱা, ভূমি লেটোৱা, ভােজনবিহাৰ।।
তত্ত্বমূলক ৰচনা—জন্মৰহস্য, ভক্তি ৰত্নাৱলী, নামমল্লিকা।

প্র : ৪। বৰগীতটিৰ মূলভাৱ লিখা।
উঃ মূলভাৱঃ শ্রীশ্রী মাধৱদেৱৰ ৰচিত বৰগীতসমূহ ভক্তি তত্ত্বৰে ভৰপূৰ। এই বৰগীতটোৰে কবিয়ে সংসাৰৰ প্ৰতি যি বিৰক্তি পৰমার্থক তাকেই ব্যক্ত কৰিছে। পৰমানন্দৰ গৰাকী স্বয়ং কৃষ্ণ৷ তেওঁ সমস্ত জগত ব্যাপী আছে। তেওঁৰ পৰাই সমগ্র বিশ্ব ব্রহ্মাণ্ডৰ সৃষ্টি হৈছে। তেওঁ হৈছে নিৰাকাৰ, ত্রাণকর্তা আৰু জগতৰ মুক্তিদাতা। কৃষ্ণৰ লীলা সাধাৰণ মানুহে বুজি নাপায়। সনক, সনন্দ আদি যোগীসকলেও কৃষ্ণক পাবৰ বাবে হেজাৰ বছৰ তপস্যা কৰিছিল। তেনেস্থলত কবিয়ে কৃষ্ণৰ স্বৰূপ কিদৰে বুজিব। জগতপতিৰ সন্ধান নাপাই আমি মায়াত বন্দী হওঁ। ঈশ্বৰক উপলব্ধি কৰিব পাৰিলেই আমি সংসাৰ বন্ধনৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰোঁ। কবিয়ে নিজকে অধম বুলি কৈ ভগৱানৰ চৰণত আশ্রয় লােৱাৰ বাহিৰে অন্য উপায় নাই বুলি নিজকে সমর্পন কৰিছে।

বৰগীত class 10 ব্যাখ্যা কৰা

(ক) “সহস্র বয়নে যাৰ নপাৱন্ত সীমা।
অধমে জানিবাে কেনে তােমাৰ মহিমা।”

সংগতিঃ উক্ত কবিতাফাকি আমাৰ পাঠ্যপুথিৰ অন্তৰ্গত শ্রী শ্রী মাধৱদেৱ বিৰচিত বৰগীতৰ পৰা উদ্ধৃত কৰা হৈছে।

প্রসংগঃ হৰিৰ মহিমা বর্ণনা কৰিবলৈ গৈ কবি মাধৱদেৱে ব্যাখ্যেয় কবিতাফাকিৰ অৱতাৰণা কৰিছে।

ব্যাখ্যাঃ ভগৱান শ্রীকৃষ্ণ অনাদি অনন্ত। তেওঁ কৃপাৰ সাগৰ। সনক, সনন্দৰ দৰে মহান যােগীয়ে ধ্যান, তপ কৰি, নিজকে তেওঁৰ ওচৰত অৰ্পণ কৰি, সত সহস্র বাৰ এই ধৰাত জন্ম লভিও যাৰ বিষয়ে জানিব নােৱাৰি, একো সীমাই বিচাৰি নাপায়। কিন্তু সেই অনাদি অনন্ত বিশ্বব্রহ্মাণ্ডৰ গৰাকী এই বিশ্বৰ প্ৰতিটো কোণতেই বিৰাজমান। মহাপুৰুষজনাই নিজকে অধম জ্ঞান কৰি কৈছে যে সংসাৰৰ মায়া-মমাহত আৱদ্ধ অধমে কেনেদৰে তেওঁৰ অস্তিত্বৰ বিষয়ে জানিব পাৰিব।

 (খ) “আতুৰ ভৈলােহাে হৰি বিষয় বিকলে।
কৰিয়াে উদ্ধাৰ মােক চৰণ কমলে।”

সংগতিঃ উক্ত কবিতাফাকি আমাৰ পাঠ্যপুথিৰ মহাপুৰুষ মাধৱদেৱ ৰচিত বৰগীতটোৰ পৰা তুলি অনা হৈছে।

প্রসংগঃ সংসাৰৰ মায়াপাশৰ পৰা মুক্তিপথ দেখুৱাবলৈ হৰিক প্রার্থনা জনাই কবিয়ে ব্যাখ্যেয় কবিতাফাকিৰ অৱতাৰণা কৰিছে।

ব্যাখ্যা: সংসাৰৰ মায়া-মমাহৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পােৱাৰ একমাত্র পথ হৈছে ভগৱানৰ চৰণত শৰণ লােৱা। যােগী, মহাযােগীসকলে যাৰ মহিমা বুলিব নােৱাৰে সেইজনা পৰম পুৰুষৰ মহিমা কবিৰ দৰে সাধাৰণ মানুহে কেনেকৈ বুজিব পাৰিব। সংসাৰৰ দুখ যাতনাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ কবিয়ে ভগৱানক কাকূতি কৰিছে যাতে ভগৱানে তেওঁৰ চৰণ কমলত ঠাই দি কবিক উদ্ধাৰ কৰে।

দশম শ্ৰেণী অসমীয়া পাঠ ১

(গ) তােমাৰ চৰণ দুই মােৰ মহা ধন।
ভকত জনেৰ নিজ তুমিসে জীবন।”

সংগতিঃ উদ্ধৃত পদফাকি আমাৰ পাঠ্যপুথি সাহিত্য-সুবাসৰ মহাপুৰুষ শ্ৰী শ্রী মাধৱদেৱ বিৰচিত বৰগীত’ পাঠটিৰ পৰা লােৱা হৈছে।

প্রসংগঃ পদফাকিৰ জৰিয়তে মহাপুৰুষজনাই কৈছে যে, ভগৱানৰ চৰণতে ভক্তসকলৰ প্রকৃত জীৱন আৰু ভক্তসকলৰ বাবে ভগৱানৰ চৰণ দুখনেই
হ’ল অমূল্য সম্পদ।

ব্যাখ্যাঃ কৃষ্ণ হ’ল পৰম পুৰুষ ভগৱান। তেওঁ আচলতে ভকতৰ অধীন। যিজন নিষ্কাম ভকত তেওঁকহে ভগৱানে ধৰা দিয়ে। কবিৰ মতে কৃষ্ণৰ চৰণ দুখনি তেওঁৰ বাবে মহাধন। ভকতৰ বাবে কৃষ্ণই হৈছে একমাত্র মুক্তিদাতা। কৃষ্ণই ভকতৰ মনােবাঞ্ছা পূৰণ কৰিবলৈ ভক্তকে পৰীক্ষা কৰে। গতিকে হৰিয়ে যেন এবাৰলৈ তেওঁক অর্থাৎ ভকতক কৃপা কৰে, এয়ে কবিৰ একমাত্র প্রার্থনা।

প্রঃ ৬। সনক সনন্দ যােগী যাহাকু ধিয়ায়’
সকল নিগমে যাক বিচাৰি নপায়।” —তাৎপর্য বিচাৰ কৰাঁ।
উঃ ইয়াত পৰম পুৰুষ ভগৱান শ্রীকৃষ্ণৰ কথা কোৱা হৈছে। কৃষ্ণই অপাৰ মহিমাৰে সংসাৰৰ দুখ মােচন কৰিছে। তেওঁ নিৰাকাৰ আৰু তেওঁৰ লীলা অপাৰ। সনক, সনন্দৰ দৰে যােগীয়েও ধ্যান কৰি তেওঁৰ মহিমা বুজিব নােৱাৰে। তেনেস্থলত পৰমেশ্বৰৰ মহিমা নিজকে অধম বুলি কৈ মাধৱদেৱে কেনেকৈ বুজিব পাৰিব। এই কথাকেই পদকিৰ মাজেৰে কবিয়ে ব্যক্ত কৰিছে।

মই অসমীয়া দশম শ্ৰেণী Question Answer (প্রশ্নোত্তৰ)

মই অসমীয়া দশম শ্ৰেণী

১)তলৰ কোনখন উপন্যাসৰ বাবে চৈয়দ আব্দুল মালিক ডাঙৰীয়াই সাহিত্য অকাডেমী বঁটা লাভ কৰিছিল  ?

ক) সূৰুযমুখীৰ স্বপ্ন

খ)  অঘৰী আত্মাৰ কাহিনী

গ)  ধন্য নৰতনু ভাল

ঘ)  ৰূপতীৰ্থৰ যাত্ৰী

উত্তৰ: খ)  অঘৰী আত্মাৰ কাহিনী

২) অসমৰ স্বৰ্গদেৱে কিহেৰে দেউল সজাইছিল  ?

ক) বাঘ নখেৰে

খ)  মঁহৰ শিঙেৰে

গ)  হাঁহকণী চাউলেৰে

ঘ)   সোণেৰে

উত্তৰ: গ)  হাঁহকণী চাউলেৰে

৩) দূৰৰ মোগল আহি কেনেকৈ অসমীয়া হ’ল ?

ক) অসমৰ বিনন্দীয়া ৰূপত মুগ্ধ হৈ

খ)  অসমক ৰণত পৰাজিত কৰি

গ)  অসমৰ সেউজীয়া দুবৰি বনত ভৰি দি

ঘ)  অসমৰ মজিয়াত মোশ্লেমৰ মুক্তৰাজ স্থাপন কৰি

উত্তৰ: ক) অসমৰ বিনন্দীয়া ৰূপত মুগ্ধ হৈ

৪ )মোগল অসমলৈ কি উদ্দেশ্যেৰে আহিছিল  ?

ক) অসমৰ বিনন্দীয়া ৰূপ চাবলৈ

খ)  সুৱদী অসমীয়া ভাষা শুনিবলৈ

গ)  ধোদৰ আলি বান্ধিবলৈ

ঘ)  অসম আক্ৰমণ কৰিবলৈ

উত্তৰ: ঘ)  অসম আক্ৰমণ কৰিবলৈ

৫)তলৰ কোনটো শব্দই ‘ পৰাধীনতা ‘ শব্দটোৰ বিপৰীত শব্দ বুজাইছে ?

ক) স্বাধীনতা

খ)  পৰাজিত

গ)  অনিৰুদ্ধ

ঘ)  গৌৰৱ

উত্তৰ: ক) স্বাধীনতা

মই অসমীয়া দশম শ্ৰেণী Question Answer

চম উত্তৰ দিয়াঃ
প্রঃ ১। চৈয়দ আব্দুল মালিক কবিতা-পুথি এখনৰ নাম লিখা।
উঃ চৈয়দ আব্দুল মালিকৰ একমাত্র কাব্য সংকলনটিৰ নাম হ’ল— “বেদুইন।”

প্রঃ ২। মােগলসকলে অসমৰ ক’ত ভৰি দিছিল?
উঃ মােগলসকলে অসমৰ সেউজীয়া দুবৰিবনত ভৰি দিছিল।

প্রঃ ৩। অসমৰ হেংদাং কত জিলিকিছিল ?
উঃ ভৰদুপৰীয়া সুৰুযৰ ৰক্তিম আভাত অসমৰ হেংদাং জিলিকিছিল।

প্রঃ ৪। অসমীয়াসকলে কিহেৰে তৈয়াৰী পেঁপা বজাইছিল?
উঃ অসমীয়াসকলে ম’হৰ শিঙেৰে তৈয়াৰী পেঁপা বজাইছিল।

প্রঃ ৫। অসমৰ স্বৰ্গদেৱে কিহেৰে দেউল সাজিছিল?
উঃ “সাত ৰাজ মাৰি এক ৰাজ কৰা স্বনামধন্য আহােম স্বৰ্গদেউসকলে হাঁহকণী, বৰাচাউল, বৰালি মাছ, চূণ আদি সামগ্ৰীৰে আটকধুনীয়া দৌল-দেৱালয় নির্মাণ কৰিছিল।

প্রঃ ৬। “অসমৰ হেংদাং জিলিকিল দুপৰৰ পূর্ণ আলােকত— কথাখিনিৰ তাৎপর্য ব্যাখ্যা কৰা।
উঃ বিদেশী মােগলে বৃহৎ সৈন্যদল লৈ অসমৰ মাটিত ভৰি দিচ্ছিল। অভিপ্রায় আছিল আহােমৰাজ্য হস্তগত কৰি মােগলৰাজ স্থাপন কৰাৰ। ভাবিছিল অসমত মােগলে ৰাজদণ্ড হাতত ল’ব। শস্যে-মৎস্যে নদন-বদন অসমৰ সৰ্বাংগসুন্দৰ ৰূপ দেখি মােগলৰ চকু কপালত উঠিছিল। কিন্তু বীৰদৰ্পে অহা মােগলসেনানীয়ে অসমৰ পুৰুষ-নাৰীৰ বীৰত্ব দেখি তবধ মানিছিল। হাতে-হাতে হেংদাং, ঢাল-তৰােৱাল লৈ অসীম সাহসেৰে যুঁজা পুৰুষ-নাৰীৰ বিক্রম দেখি বিদেশী মােগলে ছত্রভঙ্গ দিছিল। দুপৰীয়াৰ সূৰুযৰ আভাত চিমিকাই উঠা হেংদাং দেখি তেওঁলােকে বুজিছিল আহােমসেনাক পৰাস্ত কৰাটো একেবাৰেই অসম্ভব।

প্রঃ ৭ | অসমৰ পুৰুষ-নাৰীয়ে কেনেদৰে ৰণলৈ ওলাই আহিছিল নিজৰ ভাষাৰে লিখা।
উঃ বিদেশী মােগলে অসম জয়ৰ লক্ষ্যৰে অসমৰ সেউজীয়া দুবৰিত ভৰি দিছিল। তেওঁলােকে অসমৰ অপৰূপ সৌন্দর্য দেখি মুগ্ধ হৈছিল। অতি পুৰণিকালৰে পৰা অসম আছিল ফলে-ফুলে জাতিষ্কাৰ আৰু শস্যে-মৎস্যে নদন-বদন। অসমৰ হাবি-বন মিনাকৰা ।  মােগলক প্ৰতিৰােধ কৰিবলৈ অসমৰ পুৰুষ-নাৰীয়ে
হাতে-হাতে হেংদাং আৰু ঢাল-তৰােৱাল লৈ ৰনাংগণলৈ ওলাই অহাৰ কথা বুৰঞ্জীৰ পাতত সােনালী আখৰেৰে লিপিবদ্ধ হৈ আছে। অসমীয়া পুৰুষ-নাৰীৰ ৰণচণ্ডী মুৰ্ত্তি দেখি বাহুবলী মােগলসৈন্য হতভম্ব হােৱাৰ লগতে প্রশংসাত পঞ্চমুখ হৈ পৰিছিল। মােগলৰ সেনাপতি ৰামসিংহই ভুয়সী অসমীয়া সৈন্যৰ প্রশংসা কৰি গৈছে।

প্রঃ ৮। কবি চৈয়দ আব্দুল মালিকৰ চমু পৰিচয় দিয়া।
উঃ চুটিগল্পৰ ৰজা, ভাষা সাহিত্যৰ কাণ্ডাৰী চৈয়দ আব্দুল মালিকৰ জন্ম হৈছিল ১৯১৯ চনত, গােলাঘাট জিলাৰ নাহৰণিত। তেখেতে অসমীয়া গল্পসাহিত্য আৰু উপন্যাস সাহিত্যলৈ আগবঢ়োৱা অনবদ্য অবদানেৰে অসমীয়া সাহিত্যৰ জগত সমৃদ্ধিশালী কৰি গৈছে। তেখেতৰ একমাত্র কবিতা পুথিখনৰ নাম বেদুইন।’ এখন মাত্র কবিতা পুথিতেই তেখেতৰ অসাধাৰণ কবি প্ৰতিভা ফুটি ওলাইছে। সুষম আৰু অর্থবহ শব্দৰ ব্যৱহাৰেৰে তেওঁৰ কবিতাসমূহ চমৎকাৰ। “ৰূপৰ্কোৰৰৰ” জীৱনৰ ওপৰত আধাৰিত ৰূপতীথৰ যাত্রী, ধন্যি নৰতনু ভাল, ‘সূৰুযমুখী স্বপ্ন’, ‘ৰজনীগন্ধাৰ চকুলাে’, আধাৰশিলা আদি অলেখ ঔপন্যাস ৰচনা কৰি ‘অসমীয়া সাহিত্যলৈ যাউতিযুগীয়া অৱদান আগবঢ়াই গৈছে। “অঘৰী আত্মাৰ কাহিনী” নামৰ উপন্যাসখনৰ বাবে তেখেতে সাহিত্য অকাডেমী বঁটা লাভ কৰে। “সূৰুযমুখীৰ স্বপ্ন” মালিকদেৱৰ এখন বিখ্যাত উপন্যাস। ১৯৭৭ চনত অভয়াপুৰীত অনুষ্ঠিত হােৱা অসম সাহিত্যসভাৰ অধিবেশনত তেখেতে সভাপতি পদ অলংকৃত কৰিছিল। ২০০০ চনত এই জনা মহান সাহিত্যিকৰ দেহাৱসান ঘটে।

প্রঃ ৯। অসমলৈ যুদ্ধ কৰিবলৈ আহি মােগলসকলে অসমৰ ৰূপ কিদৰে বৰ্ণনা কৰিছে বুজাই লিখা।
উঃ অসমৰ সাৰুৱা মাটিত ভৰি থৈ মােগলসকলে অসমৰ অপৰূপ সৌন্দর্য দেখি তবধ মানিছিল। ভাৰতৰ পূর্বদিশৰ সূৰ্য্য উঠা দেশ ৰূপহী অসম। প্রকৃতি ৰাণীয়ে অকৃপণ হাতেৰে সীমাহীন ৰূপলাৱণ্য ঢালি, অসমীৰ ৰূপত সােণত সুৱগা চৰাইছে। মুকুতাৰ মালা পিন্ধা সেউজীয়া দুবৰি, চৌদিশে ধূসৰ পাহাৰ, জাংফাইবুলীয়া বন-বননি , মীনাকৰ অৰণ্যানী, হাতীৰ দাঁতেৰে তৈয়াৰ কৰা খৰমৰ চুলা, প্রবালেৰে নির্মিত ভৰি ধােৱা দলং ইত্যাদিৰ বৰ্ণনাৰে শত্ৰুৰূপে অহা মােগলেও অসমৰ প্রাকৃতিক সৌন্দর্য বখানিবলৈ পাহৰা নাই।।

১০| ব্যাখ্যা কৰা

মােগলে এবাৰ পালে শকতিৰ নৱ পৰিচয়
দেশ-প্রাণ, মুক্তপ্রাণ, অসমৰ স্বদেশ ভকতি।।
উঃ উক্ত কবিতাফাকি আমাৰ পাঠ্যপুথিৰ চৈয়দ আব্দুল মালিকদেৱে ৰচনা কৰা “মই অসমীয়া” নামৰ কবিতাটোৰ পৰা উদ্ধৃত কৰা হৈছে।

কবিতাফাকিৰ মাজেদি প্রতিফলিত হৈছে প্রবল পৰাক্ৰমী, স্বাধীনতাপ্রিয় অসমীয়া জাতিৰ শৌর্য-বীৰ্য্য।

অসমত মােগল সাম্রাজ্য প্রতিষ্ঠা কৰাৰ আশা বুকুত বান্ধি অসমলৈ অহা মােগলক লাৱে লাৱে পানী খুৱাই অসমীয়া সৈন্যই পৰাভূত কৰিছিল। বাহুবলী মােগলসকলে কল্পনাও কৰা নাছিল যে অসমীয়া সৈন্য ইমান শক্তিশালী। পুৰুষতো বাদেই অসমীয়া নাৰীয়েও ৰণাংগনত প্রচণ্ড প্রতাপেৰে যুদ্ধ কৰিছিল। প্রতিজন অসমীয়াই আছিল দেশপ্রেমিক। স্বদেশক ভাল পােৱাৰ তাড়নাত “তৰিলে দেশ মৰিলে স্বর্গ” এই বাণীৰে উদ্বুদ্ধ হৈছিল প্রতিজন অসমীয়া। সেয়ে শত্ৰুৰূপে অহা মােগলসকলেও ভূয়সী অসমীয়া নৰ-নাৰীৰ প্রশংসা কৰিছিল।

Class 10 assamese মই অসমীয়া

জীৱনে মৰণে মই চিৰদিন অসমীয়া
অসমীয়া দেহ-প্রাণ মন;
জীয়াই থাকোতে মই অসমৰে অসমীয়া,
মৰিলেও বৰি ল’ম অসমৰ অমিয়া মৰণ।
উঃ উক্ত কবিতাফাকি আমাৰ পাঠ্যপুথিৰ মই অসমীয়া” নামৰ কবিতাটিৰ পৰা উদ্ধৃত কৰা হৈছে।
কবিতাফাকিৰ মাজেদি দেশপ্রেমিক কবি চৈয়দ আব্দুল মালিকদেৱে স্বদেশৰ প্ৰতি থকা তেখেতৰ অকপট ভালপােৱাৰ ভাৱ প্ৰকাশ কৰিছে।

এইখন অসমদেশৰ বায়ু-পানী সেৱন কৰি কৰি ডাঙৰ-দীঘল হ’ল। সুৰীয়া অসমীয়া ভাষাৰ গীত-মাত শুনি হৃদয় জুৰ পেলালে। এই খন দেশৰ লাহি-শালি চাউলৰ তেলেতীয়া ভাত মুঠি উদৰ পূৰাই খাই তৃপ্তি লভিলে। এয়া গছ- লতা, ফুলেভৰা, ধুনীয়া অসমদেশ। চৰাই-চিৰিকটিৰ সুমধুৰ সংগীতে, পুৱাৰ ৰাঙলী বেলিয়ে কবিক জনালে প্রাতঃসম্ভাষণ। সূর্য উঠাদেশ বিনন্দীয়া অসমী আই। এনেহেন অসমদেশত কবিয়ে মৰাৰ পিছতাে পুনৰ জন্ম ল’বলৈ হাবিয়াস কৰিছে। এয়া দেশপ্রেমিক কবিজনাৰ দেশৰ প্ৰতি থকা অফুৰন্ত ভাল পােৱাৰ চানেকি।

প্রঃ ১১। কবিয়ে কিয় মৰাৰ পাছত পুনৰ অসমতে জনম লম বুলি ভাবিছে লিখা।
উঃ সুজলা-সুফলা-শস্য-শ্যামলা প্ৰকৃতিৰ ৰম্যভূমি অসম অসমীয়া ভাষা সুৱদী সুৰীয়া। পৃথিৱীৰ ক’তাে এনে মৌবৰষা ভাষা বিচাৰি পাবলৈ নাই। অসমীয়া গীত-মাত, অসমীয়া কৃষ্টি- সংস্কৃতি, মাতৃক মৰমতে মতা আই সম্বােধন এই সকলোেবােৰ দেশপ্রেমিক কবিজনাৰ হৃদয়ৰ তলিত সঞ্চিত হৈ আছে। মৃত্যুৰ শেষ মুহূৰ্তলৈকে কবিয়ে মাতৃভূমিৰ ছবিখন মনৰ মাজত ধৰি ৰাখিছে। সেয়ে জন্মান্তৰবাদত বিশ্বাসী দেশপ্রেমিক কবিজনাই মৰাৰ পিছতাে অসমী আইৰ বুকুতে পুনৰ জনম লােৱাৰ সপােন দেখিছে।

প্রঃ মই অসমীয়া কবিতাটোৰ মূলভাব লিখা।

উঃ “মই অসমীয়া কবিতাটিত কবি চৈয়দ আব্দুল মালিকদেৱে মােগলৰ অসম আক্রমণ, অসমৰ অতীত গৌৰব, অনুপম প্রাকৃতিক সৌন্দর্য আৰু প্ৰাচুৰ্যৰ দিশটো অতি সাৱলীল ৰূপত তুলি ধৰিছে। ইয়াৰ লগতে অসমীয়া নৰ-নাৰীৰ অপৰিসীম দেশভক্তি আৰু প্ৰৱল পৰাক্ৰমৰ বিষয়েও বিস্তাৰিতভাৱে দাঙি ধৰিছে। পৰাক্ৰমী মােগলে অসমৰ মাটিত ভৰি থৈ অসমৰ সৌন্দর্য আৰু প্রাচুর্য দেখি তবধ মানিছিল আৰু আশা কৰিছিল অসম দখল কৰি ইয়াত মােগল সাম্রাজ্য স্থাপন কৰিব। কিন্তু দেখা নাছিল অসমীয়া পুৰুষ-নাৰীৰ সবল বাহুত কিমান শক্তি লুকাই আছিল। অসমীয়া পুৰুষ-তিনােতাৰ হৃদয়ত কিমান স্বদেশপ্রেম নিহিত হৈ আছিল তাৰ উমান পােৱা নাছিল বিদেশী মােগলে কিন্তু সেয়া গম পাবলৈ মােগলৰ বেছি সময় নালাগিল।
চৌদিশে ধূসৰ পাহাৰেৰে আবৃত প্রকৃতিৰ ৰম্যভূমি অসমদেশ।পুৱাৰ হেঙুলীয় বেলিৰ আভা, গছে পাতে জপিয়াই সুমধুৰ গীত জুৰা বনৰীয়া পক্ষীৰ কাকলি, ৰ’দৰ পােহৰত জকমকাই থকা মুকুতাৰ মালা পিন্ধা সেউজীয়া দূবৰি, জাংফাই বুলীয়া-বনবননী, হাতীদাতেৰে নির্মিত খৰম, পােৱালেৰে নির্মিত দলং, সােণৰূপ, হাতীদাতেৰে নির্মিত অলংকাৰ, মহৰ শিঙৰ সুৰীয়া পেপা, তেলাল বৰালিমাছ, হাঁহকণী, মাটিমাহ, বৰাচাউলৰ পিঠা গুড়ি, চুণগুড়ি আদিৰে নির্মিত ৰাজ কাৰেং আৰু দৌল-দেৱালয়, সাগৰসদৃশ পুখুৰী, মৌ বৰষা অসমীয়া মাত-কথা, সুৰীয়া গীত-মাত, পৃথিৱীৰ ক’তাে বিচাৰি নােপােৱা “আই” সম্বােধন এইবােৰ একো বাদ পৰা নাই কবিৰ বৰ্ণনাত আৰু এইবােৰৰে মােহত পৰিছিল বিদেশী মােগল। কিন্তু অসমীয়া সৈন্যবাহিনীৰ প্ৰচণ্ড শক্তিৰ ওচৰত মােগলে সেও মানিছিল। অসমীয়া ল’ৰা-তিৰােতাৰ স্বদেশপ্রেম আৰু বীৰত্বই মােগলৰ অন্তৰ চুই গৈছিল। পৰাজিত মােগলৰ বহুতেই যুদ্ধবন্দী হিচাপে অসমত থাকি, অসমীয়া কৃষ্টি-সংস্কৃতি গ্রহণ কৰি হাড়ে-হিমজুৱে অসমীয়া হৈ পৰিল। এনে এখন দেশত জন্ম গ্রহণ কৰি দেশপ্রেমিক কবিজনাই নিজকে ধন্য মানিছে। মৃত্যুৰ পিছতাে এইখন অসমদেশতেই পুনৰ জন্ম লােৱাৰ মধুৰ সপােন কবিজনাই দেখিছে।

 Related Keywords
class 10 assamese book question answer seba
class 10 assamese book question answer seba lesson 6
class 10 assamese book question answer seba chapter 13
class 10 assamese book question answer seba lesson 7
class 10 assamese book question answer seba lesson 2
class 10 assamese book question answer seba lesson 3
class 10 assamese book question answer seba chapter 1
class 10 assamese book question answer seba in assamese
class 10 assamese book question answer seba borget
class 10 assamese book question answer seba chapter 6
class 10 assamese book question answer seba pdf download
class 10 assamese book question answer seba pdf
class 10 assamese book question answer seba
class 10 assamese book question answer seba 2021
class 10 assamese chapter 6
class 10 assamese question answer chapter 6
class 10 assamese book question answer seba
class 10 assamese book question answer seba lesson 6
class 10 assamese book question answer seba chapter 13
class 10 assamese book question answer seba lesson 7
class 10 assamese book question answer seba lesson 2
class 10 assamese book question answer seba lesson 3
class 10 assamese book question answer seba chapter 1
class 10 assamese book question answer seba in assamese
class 10 assamese book question answer seba borget
class 10 assamese book question answer seba chapter 6
class 10 assamese book question answer seba pdf download
class 10 assamese book question answer seba pdf
class 10 assamese book question answer seba
class 10 assamese book question answer seba 2021
class 10 assamese chapter 6
class 10 assamese question answer chapter 6

 

Leave a Comment