Magh Bihu 2022 | magh bihu uruka 2022

Magh Bihu 2022 – ভোগালী বিহু বা মাঘ বিহু জানুৱাৰী মাহত পালন কৰা হয় যিশস্য চপোৱাৰ বতৰৰ সমাপ্তি চিহ্নিত কৰে। মাঘ বিহু (Magh Bihu) উপলক্ষবহু ৰাজ্যত পোংগল আৰু মকৰ সংক্ৰান্তি উদযাপনৰ সৈতে মিলিত হয়। মাঘ বিহু বহাগ বিহুৰ পিছত অসমৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম বিহু উৎসৱ। মাঘ বিহুত, কৃষকসকলৰ শস্যভাণ্ডাৰ পূৰ্ণ হৈ আছে আৰু চাৰিওফালে উৎসৱ আছে।

মাঘ বিহু উপলক্ষে, মানুহে তেওঁলোকৰ দিনটো সোনকালে আৰম্ভ কৰে আৰু ঘৰ পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু নতুন কাপোৰ পিন্ধে। তেওঁলোকে গৰুৰ গোবৰৰ পিঠাৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা জুইত অপ্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰী পেলাই দিয়ে যি এক নতুন আৰম্ভণি সূচায়। এই বনফায়াৰ সৃষ্টি কৰাৰ মুখ্য কাৰণ হৈছে সামগ্ৰিক পৰিৱেশ গৰম কৰা কিয়নো যোৱা শীতৰ মাহত বতৰ যথেষ্ট ঠাণ্ডা হৈ থাকে। মাঘ বিহু (Magh Bihu) উপলক্ষে, বহুলোকে ভগৱান ইন্দ্ৰক উপাসনা কৰে, যি হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি “বৰষুণ আৰু ডাৱৰৰ ঈশ্বৰ”। পৰৱৰ্তী মাহবোৰত ভাল বৰষুণৰ বাবে মানুহে তেওঁক উপাসনা কৰে, যাতে তেওঁলোকে ভালদৰে শস্য চপোৱা উপভোগ কৰিব পাৰে।

আন এক পৰম্পৰা অনুসৰি, গাওঁবোৰৰ যুৱক-যুৱতীসকলে মাটিৰ খড় আৰু কাঠৰ পৰা অস্থায়ী কুটি তৈয়াৰ কৰে যাক মেজিবুলি জনা যায়। মেজিসকলৰ চাৰিওফালে, “বেলাগাৰ” বুলি জনাজাত এক অস্থায়ী অস্থায়ী আৱাস প্ৰস্তুত কৰা হয়। পৰিয়ালবোৰ “বেলাঘাৰ”ত থাকে আৰু মেজিসকলক ৰক্ষা কৰি গোটেই ৰাতি জাগি থাকে। গোটেই ৰাতি সামূহিক ভোজ আৰু সাংস্কৃতিক কাৰ্যসূচী পালন কৰা হয়। ৰাতিপুৱা, মানুহে তেওঁলোকৰ “বেলাঘাৰ”ৰ পৰা ওলাই আহে আৰু নদীত গা ধুয় আৰু তেওঁলোকৰ মেজিজ্বলায়। এবাৰ মেজিবোৰ জ্বলাই দিয়াৰ পিছত, কাঠৰ পোৰা টুকুৰাবোৰ সংগ্ৰহ কৰি পথাৰত পেলাই দিয়া হয়, যি উন্নত শস্য চপোৱা প্ৰদান কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

Magh Bihu 2022

উৎসৱটো সমগ্ৰ ৰাজ্যৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কিন্তু কৃষিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত লোকসকলৰ জীৱনত ইয়াৰ উচ্চ মূল্য আছে কিয়নো ই শস্য চপোৱাৰ বতৰৰ সমাপ্তি চিহ্নিত কৰে। মাঘ বিহুক মানুহে ভুজ ৰ জৰিয়তে আদৰণি জনায় যাৰ অৰ্থ হৈছে পৰিয়ালৰ সদস্য, আত্মীয় আৰু ওচৰৰ লোকসকলৰ সৈতে ভোজ। প্ৰথম দিনটো ‘উৰুকা’ নামৰ সৈতে উদযাপন কৰা হয় য’ত বাঁহ আৰু পাতৰ সহায়ত ঘৰৰ গাঁথনি আশ্ৰয় (ভেলাঘাৰ) নিৰ্মাণ কৰা হয়। ঘৰবোৰ ধান খেতি কৰা পথাৰত তৈয়াৰ কৰা হয় য’ত মানুহে সেই নিৰ্দিষ্ট নিশাটো উৰুকা উদযাপন কৰি অতিবাহিত কৰিছিল। পিছদিনা ৰাতিপুৱা, মানুহে এক ৰীতি-নীতিৰে গা ধোৱা আৰু মেজি জোলুৱা নামৰ আন এটা অনুষ্ঠানৰ বাবে সাজু হয় যাৰ অৰ্থ হৈছে পথাৰত বনফায়াৰ জ্বলোৱা। মেজি জুইৰ গোটেই গুলীচালনাৰ সময়ছোৱাত, ভক্তসকলে তেওঁলোকৰ দেৱতাসকলৰ পূজা কৰে আৰু খাদ্য আৰু ফুলকে ধৰি বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ নৈবেদ্য প্ৰস্তুত কৰে।

যোৱা নিশা নিৰ্মাণ কৰা ঘৰবোৰো জ্বলাই দিয়া হয় যিয়ে কৃষিৰ উদ্দেশ্যে পথাৰখন অধিক উৰ্বৰ কৰি তুলিসাৰ সৃষ্টি কৰে। উৰুকাৰ পিছৰ দ্বিতীয় দিনা অসমবাসীয়ে মাঘ বিহু উদযাপন কৰে। মাঘ বিহু উৎসৱৰ সময়ত পিঠা নামৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ মিঠাই অসমবাসীৰ ঘৰত প্ৰস্তুত কৰা হয়।

তিল পিঠা

চিলিণ্ডাৰআকৃতিৰ মিঠা আনন্দ মাঘ বিহুত অতি আৱশ্যক। ইয়াক স্থানীয় চাউলৰ প্ৰকাৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয় যাক গ্লুটিনাছ চাউল বুলি কোৱা হয় য’ত অস্বচ্ছ শস্য থাকে আৰু ৰন্ধাৰ সময়ত আঠা লগা হৈ পৰে। চাউলখিনি কেইঘণ্টামানৰ বাবে তিয়াই থোৱা হয়, টান কৰা হয় আৰু ভালদৰে শুকুৱাই ৰখা হয় আৰু গ্ৰাইণ্ডাৰ ব্যৱহাৰ কৰি মিহি পাউডাৰলৈ পৰিৱৰ্তন কৰা হয়। ভজা ক’লা তিলবোৰ তাৰ পিছত ডাঠকৈ গুৰি কৰা হয় আৰু গুৰৰ সৈতে মিহলি কৰি তিল পিঠাত ভৰ্তি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। চাউলৰ গুৰি গৰম কৰা তাৱাৰ ওপৰত ঘূৰণীয়া আকৃতিত সমানভাৱে বিয়পে আৰু ইয়াৰ ওপৰত তিল আৰু গুড়ৰ মিশ্ৰণ বিয়পি পৰে। ৰান্ধি যোৱাৰ পিছত চাউলৰ গুৰিটো চুৰি বা চামুচৰ পিছফালে ঘূৰাই দিব পাৰি। এনেদৰেই মনোৰম তিল পিঠা তৈয়াৰ কৰা হয়।

Magh Bihu
Magh Bihu

নাৰিকোলোৰ লাৰু

নাৰিকলৰ বল বা নাৰিয়াল লাড়ুৰ অসমসংস্কৰণত এটা অতি সৰল ৰেচিপি আছে যাক নিম্নতম উপাদানেৰে তৈয়াৰ কৰিব পাৰি। গ্ৰেটেড নাৰিকলচেনীৰ সৈতে মিহলি কৰা হয় আৰু প্ৰায় আধা-এন-ঘণ্টাৰ বাবে কাষত ৰখা হয়। মিশ্ৰণটো তাৰ পিছত প্ৰায় ২৫ মিনিটৰ বাবে কম জুইত ৰন্ধা হয় আৰু প্লেটলৈ স্থানান্তৰ কৰা হয়। ইয়াক তাৰ পিছত সৰু বলত ঘূৰাই দিয়া হয়।

Magh Bihu
Magh Bihu

মুৰিৰ লাৰু

ইয়াক মুহূৰ্ততে তৈয়াৰ কৰিব পাৰি আৰু আপোনাক মাত্ৰ চাৰিটা সৰল উপাদানৰ প্ৰয়োজন – ঘিউ, গুড়, পানী আৰু মুৰ্মা বা ফুলা চাউল। দুকাপ গুড়ৰ সৈতে এটা পেনত অলপ ঘিউ যোগ দিয়ক। ইয়াক একেৰাহে লৰাই থাকক। সঠিক স্থিৰতা পৰীক্ষা কৰিবলৈ, এবাটি পানীত কিছু গুড়ৰ চিৰাপ যোগ দিয়ক আৰু যদি গুড়ৰ টোপালবোৰ ইয়াৰ ওপৰত ভাঁহি থাকে, আপোনাৰ চিৰাপ সাজু হয়। চিৰাপত ফুলা চাউল বা মুৰ্মা বা মুৰি যোগ দিয়ক আৰু ভালদৰে মিহলি কৰক। সৰু বলত ঘূৰাওক।

Magh Bihu
Magh Bihu

 

ঘিলা পিঠা

চাউল 2 ঘণ্টাত তিয়াই ৰাখক, শুকুৱাওক আৰু তাৰ পিছত পিহি লওক। মিহি চাউলৰ গুৰি সাজু হোৱাৰ পিছত, ইয়াক এটা ৱকত যোগ দিয়ক, আৰু ইয়াক 5-7 মিনিটৰ বাবে লৰাই দিয়ক। 100 গ্ৰাম গুড় লওক আৰু ইয়াক এটা পৃথক পেনত যোগ দিয়ক। ইয়াত 1/2 কাপ পানী যোগ দিয়ক আৰু লৰাই দিয়ক। পাত্ৰ এখনত চাউলৰ ময়দা উলিয়াওক, এক চিমুটি নিমখ, দুই কাপ গ্ৰেটেড নাৰিকল যোগ দিয়ক আৰু ভালদৰে মিহলি কৰক। ইয়াত গুড়ৰ চিৰাপ যোগ দিয়ক আৰু মিহলি কৰক। সৰু বল বনাওক। এটা ৱকত তেল গৰম কৰক আৰু বলবোৰ লাহেকৈ পেলাই দিয়ক। সেইবোৰ সোণালী নোহোৱালৈকে ভালদৰে ভাজক।

পকা মিথোই

পেনটো গৰম কৰক আৰু ইয়াত 2.5 কাপ চাউলৰ ময়দা যোগ দিয়ক আৰু ভালদৰে লৰাই দিয়ক। ক’লা জিৰা 1/2 টেবল চামুচ যোগ দিয়ক আৰু লৰাই থাকক। 1/2 টেবল চামুচ জালুক, 1/2 চাহ চামুচ ইলাচী গুৰি দিয়ক আৰু লৰাই দিয়ক। জুইৰ পৰা আঁতৰ কৰক আৰু 10 মিনিটৰ বাবে কাষত ৰাখক। এটা ৱক গৰম কৰক আৰু দুকাপ গুড় যোগ দিয়ক, 1/2 কাপ পানী দিয়ক, ইয়াক 1 টা স্ট্ৰিং স্থিৰতা লৈকে একেৰাহে লৰাই থাকক। চাউলৰ আটাত গুড়ৰ চিৰাপ যোগ দিয়ক আৰু ভালদৰে মিহলি কৰক। ঘূৰণীয়া বল বনাওক।

 

 

 

Leave a Comment